Budowa przystanku kolejowego w Białej coraz bliżej

_20230526-122530_1
UG Rząśnia

W czwartek 25 maja Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk wraz z Radnym Rady Gminy Rząśnia Tomaszem Pełką uczestniczył, wraz z innymi samorządowcami, w zorganizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. objeździe szynobusu, który miał ustalić dokładną lokalizację przystanków osobowych oraz parkingów dla samochodów i miejsc dla rowerów w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 -2025.

Ogólną zasadą projektowanych węzłów integrujących transport jest między innymi zwiększenie efektywności i dostępności transportu zbiorowego na naszym obszarze. Łatwy dojazd do przystanków i możliwość prostej przesiadki na różne środki transportu – w tym wypadku pociąg, zwiększą konkurencyjność komunikacji zbiorowej wobec transportu indywidualnego. Dla podróżnych będzie on przede wszystkim potencjalnie szybszy i tańszy.

- Warto przypomnieć, że nasz samorząd od początku zaangażowany jest w to przedsięwzięcie i aktywnie uczestniczy w pracach mających na celu przywrócenie kolejowego ruchu osobowego na linii kolejowej nr 146 Częstochowa-Wyczerpy – Chorzew Siemkowice (przez Białą). W ostatnim czasie, między innymi dzięki pozytywnym deklaracjom urzędów marszałkowskich Województwa Łódzkiego oraz Województwa Śląskiego dotyczących finansowania tych połączeń, ale także zobowiązań samorządów gminnych – także Gminy Rząśnia, wznowienie połączeń na tej linii – w tym budowa przystanku w Białej, są coraz bliżej - przekazują gminni urzędnicy z Rząśni.

Poniżej kilka zdjęć z objazdu oraz poglądowa mapka przedstawiająca możliwą lokalizację przystanku.