Coraz bliżej wznowienia połączeń kolejowych w powiecie pajęczańskim!

pkp_20231130-100155_1
Gmina Rząśnia

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą dostęp do kolei między innymi w województwie łódzkim. Mieszkańcy miejscowości między Częstochową, a Chorzewem Siemkowicami zyskają lepsze warunki podróży. Na początku listopada zakończono składanie ofert do projektów i realizacji prac w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025". W przypadku powiatu pajęczańskiego do PKP wpłynęło12 ofert z których najtańsza opiewała na 1 605 128,95 zł, a najdroższa na 3 388 650,00 zł.

Nowe przystanki na terenie województwa łódzkiego mają być rozlokowane na ternie powiatu pajęczańskiego. Najwięcej, bo aż trzy mają powstać na terenie gminy Nowa Brzeźnica i są to miejscowości: Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Pieńki Dubidzkie. Według planu dwa mają powstać w gminie Strzelce Wielkie i są to miejscowości:Strzelce Wielkie i Wistka. Kolejny to Biała w gminie Rząśnia. Wszystkie wymienione stacje mają zwiększyć dostęp do kolei na linii nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice. Dla mieszkańców poprawi się komfort podróży m.in. do Częstochowy.

Jak przekazywało już we wrześniu tego roku PKP PLK, na wszystkich peronach przewidziano wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie LED. Przystanki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Wypukła faktura ze ścieżkami naprowadzającymi na antypoślizgowej nawierzchni pomoże w dojściu na pociąg niewidomym pasażerom. Zachętą do ekologicznych podróży – łączenia kolei i rowerów – będą stojaki w obrębie peronów.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025" to sukcesywne niwelowanie wykluczenia komunikacyjnego i zapewnianie dogodnego dostępu do kolei w całej Polsce. W woj. śląskim i łódzkim mieszkańcy zyskają nowe przystanki. Oczekiwany standard podróży zachęci do regularnych przejazdów pociągiem, najbardziej ekologicznym środkiem transportu - mówił w połowie września Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Dzięki nowym peronom z „programu przystankowego" mieszkańcy woj. śląskiego i łódzkiego, także osoby mające trudności z poruszaniem się, zyskają lepsze możliwości podróży pociągiem. Inwestycje m.in. w Sosnowcu i Częstochowie pozwolą na pełniejsze wykorzystanie linii kolejowych, co zwiększy atrakcyjność kolei w regionie- dodawał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na budowę łącznie 12 obiektów na terenie woj. śląskiego i łódzkiego. Według zapowiedzi. kolejowej spółki, podróżni skorzystają z efektów programu na przełomie 2024 i 2025 roku.

Radości z takiego obrotu spraw nie kryją miedzy innymi pracownicy Urzędu Gminy w Rząśni, którzy od początku wspierali kolejowe przedsięwzięcie uczestnicząc w pracach mających na celu przywrócenie kolejowego ruchu osobowego przez Białą.

- Do dnia 2 listopada, gdy to zakończono składanie ofert, w najbardziej interesującej nas części, złożono 12 ofert, z których najtańsza opiewała na 1 605 128,95 zł, a najdroższa na 3 388 650,00 zł. Ewentualne wznowienie połączeń na tej linii, w tym budowa przystanku w Białej, dzięki m. in. zobowiązaniom samorządów gminnych – także Gminy Rząśnia, są coraz bliżej - przekazują pracownicy UG Rząśnia.