wersja testowa serwisu

Gmina Rząśnia: Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

IMG_2064
fot. UG Rząśnia

W tym roku na 10. jubileuszowe Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do wspólnego głośnego czytania "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni po raz kolejny włączyła się w tą akcję.

7 września o godz. 14.00 na skwerze przed nową siedzibą Urzędu Gminy i Biblioteki przedstawiciele władz Gminy przeczytali nam fragmenty dramatu.

Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Tomasz Stolarczyk.

- „Moralność Pani Dulskiej" to wyjątkowy utwór, piętnujący obłudę i zakłamanie, w której przeplatają się ludzka głupota, pazerność, skąpstwo oraz zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. To tragifarsa, w której pojęcie „dulszczyzna" weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Andrzej Duda, prezydent RP.

Dodajmy, że "Moralność Pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Egzemplarze "Moralności pani Dulskiej" przyniesione przez publiczność zaopatrzone zostały w specjalną, okolicznościową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.

W rolę bohaterów młodopolskiego dramatu wcielili się:
– Tomasz Stolarczyk – Wójt Gminy Rząśnia,
– Aldona Nagodzińska-Sadek – Sekretarz Gminy,
– Agnieszka Jura – Skarbnik Gminy,
– Jarosław Popławski – Przewodniczący Rady Gminy,
– Damian Mikołajczyk – Dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II,
– Joanna Konieczko – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej,
– Przemysław Cimcioch – Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy,
Mariusz Bęben – Kierownik Referatu Gospodarki i Ochrony Środowiska,
Iwona Szcześniak – Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty,
Anna Gajewska-Bęben- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego,
– Mariola Kłyszewska – Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej,
Iwona Świerad – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

źródło: UG Rząśnia