Grusza z Lasek z przepiękną historią walczy o tytuł "Drzewo Roku 2024"! Zagłosować może każdy z nas, a więc klikajcie!

9
"Drzewo Roku 2024"

Czy Grusza z Lasek ma szansę na sławę równie głośną co łódzki Dąb "Fabrykant"? Jest na to ogromna szansa, ruszyła bowiem kolejna edycja konkursu na "Drzewo Roku 2024"!. I to właśnie to drzewo od ponad 80 lat rosnące w gminie Siemkowice zostało zgłoszone przez Jakuba Kulaka do tegorocznego plebiscytu.

Przywołaliśmy tu łódzkiego "Fabrykanta" nie przez przypadek. To właśnie łódzkie drzewo majestatycznie rozpościerające swoją koronę w parku Klepacza w edycji 2022 zostało uhonorowane tym zaszczytnym mianem Drzewa Roku 2022. Rok później Fabrykant został Europejskim Drzewem 2023. Teraz o zaszczytny tytuł walczy między innymi drzewo z gminy Siemkowice. Uściślając chodzi o gruszę z Lasek. Drzewo rosnące na jednej z posesji już przeszło wstępną kwalifikację i znalazło się gronie szesnastu finalistów. Właśnie ruszyło głosowanie na stronie, a zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku.

Głosować można na stronie: www.drzeworoku.pl>>> KLIKNIJwybierając interesującą nas opcję, my oczywiście zachęcamy do tego by była to ta Grusza z Lasek.

Laskowska Grusza została posadzona przez pradziadka Jakuba, zaraz po wybudowaniu domu. Drzewo miało dawać szczęście, okazywać cień i ochronę budynku przed wiatrami. Oczywiście jak na owocową odmianę drzewa, dawała i daje również pyszne owoce. Jak podkreśla pan Jakub, takiej odmiany gruszy w czasach dzisiejszych już nigdzie nie ma.

- W Laskach każdy kto dawniej budował dom obok sadził drzewo owocowe. Żadne do dzisiaj nie przetrwało, tylko to jedno. Obok stał kiedyś budynek, który już został zburzony, a drzewo nadal jest w doskonałym stanie dając nadal pyszne owoce. Wychowali się tu dziadkowie i rodzice Jakuba. Do dziś przetrwała rodzinna tradycja robienia gruszek w syropie i suszonych. W okresie letnim członkowie rodziny robią sobie pamiątkowe zdjęcia pod gruszą, aby potem przekazać je następnym pokoleniom. Jakub ma nadzieję że grusza będzie tam rosła jeszcze następnych tyle lat - czytamy w konkursowym opisie.

Drzewo Roku - co to za konkurs?

Organizatorem tego niezwykłego plebiscytu jest Konkurs Drzewo Roku to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek.

- Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.