Kardiologia XXI wieku: W bełchatowskim szpitalu ratują serca w nowoczesnych pracowniach hemodynamiki i elektrofizjologii. Zajrzeliśmy do ich wnętrza [Foto]

Kardiologia XXI wieku: W bełchatowskim szpitalu ratują serca w nowoczesnych pracowniach  hemodynamiki i elektrofizjologii. Zajrzeliśmy do ich wnętrza [Foto]

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie rozszerzył swoją działalność. Uściślając chodzi o kardiologię. Od października ubiegłego roku pacjenci są leczeni w dwóch nowocześnie wyposażonych pracowniach: hemodynamiki i elektrofizjologii, a nad sercami pacjentów czuwają najlepsi specjaliści kardiologii interwencyjnej. Obie powstały na poziomie -1 lecznicy i dopełniają funkcjonującego od lat Oddziału Kariologii. To oznacza, że mieszkańcy regionu mają zapewnioną ciągłą i kompleksową opiekę świadczoną w ramach jednej placówki. W piątek, 19 stycznia nowe pracownie wizytowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z wicemarszałkiem Zbigniewem Ziembą na czele oraz dziennikarze. 

O tym, że obie pracownie już działają pełną niech zaświadczą choćby liczby. Tylko jednego dnia, 9 stycznia, na oddziale uratowanych zostało 7 pacjentów po rozległych zawałach. Z kolei na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy zespół pracujący pod kierownictwem jednego z polskich pionierów w dziedzinie kardiologi inwazyjnej - dr hab. n. med. Zbigniewa Perugi w bełchatowskiej lecznicy wykonano już ponad 300 procedur i 90 zabiegów wszczepienia rozruszników serca. I choć pracownie to najmłodszy dział szpitala, to nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o ich powstaniu była przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę".

- To była bardzo słuszna decyzja. Jest to inwestycja, która pozwala nam na kompleksowe świadczenie usług w szpitalu i która zapewnia mieszkańcom całość opieki kardiologicznej – mówi Dagmara Bednarek, dyrektor bełchatowskiego szpitala.

Rzeczywiście utworzenie pracowni w ramach działalności Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie zapewnia kompleksowy dostęp do świadczeń kardiologicznych realizowanych w ramach jednej placówki. W tej chwili w lecznicy działają, jako system naczyń połączonych: poradnia ambulatoryjna, oddział kardiologiczny, i od października 2023 nowocześnie wyposażone pracownie elektrofizjologii i hemodynamiki.  Jednym słowem, każde chore serce, każdy pacjent zagrożony lub po przejściu zawału, znajdzie w Bełchatowie niezbędną pomoc. O pełnym zaopiekowaniu się pacjentamimówił na piątkowym spotkaniu dr hab. n. med. Zbigniew Peruga, kierownik nowej pracowni hemodynamiki.

- Pacjent ma tę kompleksowość zachowaną od samego początku, kiedy trafia na oddział ratunkowy i do pracowni, potem jest leczony na oddziale kardiologicznym i wypisywany z zabezpieczeniem o postępowanie rehabilitacyjne czy postępowanie dalszej, ambulatoryjnej opieki kardiologicznej. To bardzo ważne, że pacjent po procedurze nie zostaje sam, nie zostaje pozbawiony tej dalszej, koordynowanej opieki specjalistycznej - podkreślił dr hab. n. med. Zbigniew Peruga. – Zaczynamy czwarty miesiąc naszej działalności. Robimy zabiegi z podstawowych zakresów kardiologii interwencyjnej, dla pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, ale również wprowadziliśmy niewykonywane wcześniej na terenie Bełchatowa zabiegi walwuloplastyki zastawki aortalnej czy zabiegi udrożniania przewlekłych zamknięć naczyń wieńcowych.

Wszystko to jest możliwe między innymi dzięki wyposażeniu pracowni w nowoczesny sprzęt, w tym wysokiej klasy angiokardiograf. Ale najnowszej generacji urządzenia sąprzede wszystkim obsługiwaneprzezkadręspecjalistów z zakresu kardiologii zabiegowej i zachowawczej.

Zbigniew Ziemba, wicemarszałek podczas piątkowego spotkania przypomniał drogę do tej inwestycji, która zaczęła się latem 2022 roku. Wtedy samorząd województwa, organ prowadzący szpital, podjął decyzję o stworzeniu nowych pracowni i przekazał prawie 8 mln zł na adaptację i wyposażenie pomieszczeń pod kątem przeprowadzania wyspecjalizowanych zabiegów kardiologicznych.

- Od połowy października szpital wykonał ponad 300 procedur z zakresu kardiologii inwazyjnej i 90 zabiegów wszczepienia rozruszników serca, a to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu. Te przykłady uratowanego zdrowia i życia, to wielki trud lekarzy i nasz wspólny sukces – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.