Końcówka roku zaskoczy naprawdę wysokimi temperaturami: To będzie wręcz upalny Sylwester!

tree-3189339_1280
Pixabay

Przed nami ostatni weekend tego roku. Wiele osób planuje zabawy sylwestrowe poza miejscem swojego zamieszkania, ci którzy zamierzają bawić się pod chmurką - na koncertach i pokazach ze sporym zainteresowaniem sprawdzają prognozy pogody. Okazuje się że to będzie wręcz upalny Sylwester, jak bowiem podają synoptycy z IMGW temperatura w dzień nawet 15-16°C, a w nocy nie spadnie poniżej 10°C.

W najbliższych dniach w Polsce występować będzie bardzo ciepłe, jak na tę porę roku, środowisko atmosferyczne, zwłaszcza na zachodzie.  

- Wysoka, jak na koniec grudnia i początek stycznia, temperatura będzie uwarunkowana napływem ciepłej masy powietrza z południowego zachodu. Równocześnie, z uwagi na przemieszczanie się nad Polską kolejnych frontów atmosferycznych, pogoda będzie zmienna – z porywistym wiatrem, opadami deszczu, głównie na północy, wahaniami ciśnienia, ale również większą ilością słońca zwłaszcza w Nowy Rok w Polsce południowej i środkowej - informują synoptycy z IMGW.

Jak dodają pracownicy Instytutu, tak wysoka temperatura powietrza będzie nam towarzyszyła nie tylko w Sylwestra i w Nowym Roku – utrzyma się ona również w styczniu oraz na przełomie stycznia i lutego.W pierwszych tygodniach 2023 r. maksymalna temperatura w ciągu dnia będzie na ogół dodatnia. 

- Szczególnie ciepło będzie w pierwszym tygodniu nowego roku – średnia maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 4°C (na północnym wschodzie) do nawet 7°C (na zachodzie i południu). Oznacza to, że będzie cieplej od 3,4°C do nawet 5,1°C w porównaniu do normy z lat 2004-2020. W okresie od 9 stycznia do 5 lutego średnia maksymalna temperatura powietrza nie będzie wyższa niż 5°C, jednak miejscami nadal może być cieplej o ok. 3,0°C niż ostatnimi laty - prognozują meteorolodzy z IMGW.

Z racji wzmożonych sylwestrowych wyjazdów poniżej prezentujemy prognozy pogody dla wszystkich części Polski. 

SOBOTA (31 GRUDNIA)

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C na wschodzie do 14°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, wieczorem w strefie brzegowej porywy do 60 km/h, południowo-zachodni.

Gdańsk: 10°C
Koszalin: 12°C
Szczecin: 14°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C na wschodzie do 11°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, a na północnym zachodzie do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Olsztyn: 10°C
Suwałki: 6°C
Białystok: 7°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C na wschodzie do 15°C na zachodzie regionu. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Poznań: 14°C
Gorzów Wlkp.: 14°C
Toruń: 13°C
Kalisz: 13°C
Bydgoszcz: 12°C
Zielona Góra: 15°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Warszawa: 10°C
Łódź: 10°C
Lublin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C na wschodzie do 16°C na zachodzie. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od 4°C do 7°C, w Beskidach od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h, w Sudetach do 120 km/h.

Wrocław: 15°C
Jelenia Góra: 14°C
Legnica: 16°C
Opole: 13°C
Katowice: 11°C
Częstochowa: 10°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, okresami słabe opady deszczu, wysoko w Tatrach śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 7°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 5°C do 9°C, na szczytach Tatr około 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich miejscami w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni. W górach wiatr w porywach do 90 km/h.

Kraków: 11°C
Kielce: 9°C
Rzeszów: 8°C
Zakopane: 6°C

NIEDZIELA (1 STYCZNIA)

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie przeważnie duże. Słabe opady deszczu, głównie nad morzem. Temperatura maksymalna od 10°C w strefie nadmorskiej do 14°C w głębi lądu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem dość silny i silny od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni. Wieczorem wiatr osłabnie.

Gdańsk: 13°C
Koszalin: 12°C
Szczecin: 14°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 16°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h,
a na północnym zachodzie do 70 km/h, południowo-zachodni.

Olsztyn: 13°C
Suwałki: 11°C
Białystok: 12°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Poznań: 14°C
Gorzów Wlkp.: 14°C
Toruń: 13°C
Kalisz: 13°C
Bydgoszcz: 13°C
Zielona Góra: 15°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa: 13°C
Łódź: 13°C
Lublin: 12°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 11°C na wschodzie do 16°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. W szczytowych partiach gór temperatura od 6°C do 9°C. Wiatr w porywach do 70 km/h.

Wrocław: 15°C
Jelenia Góra: 14°C
Legnica: 15°C
Opole: 14°C
Katowice: 11°C
Częstochowa: 13°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna od 9°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w rejonach podgórskich w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i południowy.

Kraków: 11°C
Kielce: 13°C
Rzeszów: 9°C
Zakopane: 10°C