Setki wypadków i rannych, sporo ofiar śmiertelnych. Łódzka policja podsumowała połowę wakacji na drogach województwa

policja-karetka-straz--noc
fot. poglądowe

Połowa wakacji już za nami. Garnizony z województwa łódzkiego podsumowały pierwsze tygodnie wakacji na drogach całego regionu. Co wynika z tej analizy? Szczegóły poniżej.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Grożą za to wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, ale cena za nieostrożność czy brawurę może być znacznie wyższa. Kierujący rozpoczynając jazdę powinien mieć świadomość, że odpowiada nie tylko za siebie, ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego, bardzo często swoich bliskich. 

Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w województwie łódzkim widać, aż 18 punktów. Każda z tych kropek oznacza, że zginął tam czyjś syn, tata, córka, mama, przyjaciel. Wypadek ze skutkiem śmiertelnym to cierpienie i dramat dla rodzin i bliskich. W pierwszym miesiącu wakacji w 248 wypadkach na drogach województwa łódzkiego życie straciło 18 osób, a 273 zostało rannych.

- Mimo wzmożonej aktywności funkcjonariuszy i licznych kontroli trzeźwości zatrzymano 522 kierujących na „podwójnym gazie". Ta liczba kierujących z jednej strony świadczy o dużym zaangażowaniu i skuteczności mundurowych, z drugiej powinna pobudzać do refleksji, że mimo wielu apeli tylu kierowców zdecydowało się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu - mówi asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi.

Każdego lata policjanci apelują o rozwagę, mimo to od początku wakacji w zbiornikach wodnych na terenie województwa łódzkiego utopiły się 3 osoby. 

- Czas spędzony nad wodą wspaniale urozmaica letni wypoczynek, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z niej rozsądnie. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą: nie wchodź do wody po alkoholu, nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich, pływaj w miejscach do tego wyznaczonych. Woda jest niebezpiecznym żywiołem. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i najbliższych - podsumowuje asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi.