wersja testowa serwisu

Nowe warunki, nowa oferta. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi po modernizacji

f
fot. Piotr Wajman

Zakończyła się modernizacja trzech budynków i dziedzińca Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Projekt, którego realizacja kosztowała ponad 30 mln zł, oficjalnie podsumowano we wtorek (21 września).

Muzeum to instytucja kultury samorządu województwa łódzkiego. Prace przy modernizacji budynków „B", „D", „E" i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum zakończyły się już we wrześniu 2020 r. Projekt obejmował roboty budowlane (w tym również roboty instalacyjne), a także prace o charakterze renowacyjnym i konserwatorskim (funkcja budynków głównych Muzeum A i C pozostała bez zmian). W ostatnim roku z kolei trwało doposażanie pomieszczeń edukacyjnych i magazynów studyjnych. Przestrzenie, które wcześniej były zamknięte dla osób zwiedzających (m.in. magazyny znajdujące się na dziedzińcu), zostały przebudowane i zaadaptowane na magazyny studyjne i sale edukacyjne.

Oprócz prac dotyczących budynków „B", „D" i „E", modernizacji poddany został także dziedziniec – docelowe miejsce spotkań edukacyjnych, wernisaży, koncertów i wystaw plenerowych. Powierzchnia zwiększyła się o ponad 180%. Placówka może pochwalić się także nową ofertą kulturalno-edukacyjną, której celem jest przyciągnięcie szerokiego grona odwiedzających nie tylko z Łodzi i województwa, ale także z całej Polski i Europy.

Projekt zrealizowany został z Funduszy Europejskich dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, ale również dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa łódzkiego.

Nowe przestrzenie można było oglądać we wtorek podczas oficjalnego podsumowania inwestycji.

- Projekt realizowany był w latach 2017 – 2021 – mówił dyrektor Muzeum Dominik Płaza. - Jego celem była modernizacja zaplecza naszej placówki. Projekt wpisuje się w rewitalizację miasta. Stworzyliśmy świetną przestrzeń, co przełoży się na wzrost frekwencji w naszym Muzeum, ale również wzrost zatrudnienia (3 nowe etaty).

Podczas spotkania w siedzibie placówki przy placu Wolności 14, poza przemówieniami gości, zorganizowano konferencję prasową. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

- Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne to instytucja kultury samorządu województwa łódzkiego bez wątpienia należąca do najznakomitszych nie tylko w mieście, nie tylko w regionie, ale także w skali ogólnopolskiej – mówił wicemarszałek. – Na tę inwestycję placówka czekała dziesięciolecia. Jej realizacja z całą pewnością przełoży się również na większą dostępność do ekspozycji muzealnych dla osób niepełnosprawnych. Zapewniam, że samorząd województwa łódzkiego ma wiele planów, które zamierza zrealizować m.in. dzięki zaangażowaniu właśnie tej instytucji.

W spotkaniu poza pracownikami Muzeum i mediami uczestniczyli też przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce i wykonawca inwestycji.

Na zakończenie spotkania wystąpił Zespół Muzyki Dawnej HUSKARL, który zabrał wszystkich w muzyczną podróż po Europie.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi