O cyberprzestępczości i służbie w policji z uczniami rozmawiali pajęczańscy dzielnicowi

250-14771_20220506-100157_1
KPP Pajęczno

Internet jest niemal już wszędzie, można powiedzieć że to nasz "życiowy partner". Dlatego też pajęczańscy dzielnicowi spotkali się z dziećmi i młodzieżą aby opowiedzieć jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci internetowej oraz popularnych komunikatorach. Starsi uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym polega służba w Policji i jej atrakcyjność. Zostali zachęceni do wyboru przyszłego zawodu i związania się z niebieskim mundurem.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, która jest narażona na zagrożenia związane z cyberprzestępczością, 5 maja Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Zamościu odwiedzili pajęczańscy dzielnicowi. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. W klasach 7-8 mundurowi opowiedzieli młodzieży o prawach i obowiązkach korzystania z zasobów internetowych oraz zjawisku cyberprzemocy, która w obecnym czasie stała się poważnym problemem społecznym. 

- Uczniowie dowiedzieli się jak łatwo można zostać ofiarą ale też sprawcą cyberprzemocy. Dzielnicowi szczególnie zaakcentowali jak ważny jest wzajemny szacunek wobec kolegi czy koleżanki i wyczulali, aby każde niepokojące akty przemocy zgłaszać rodzicom czy też nauczycielom. Takie postępowanie w środowisku uczniowskim może ocalić ofiarę przed nawet życiową tragedią. Kolejnym tematem jaki został poruszony na spotkaniu to zachęcenie młodych ludzi do założenia w przyszłości niebieskiego munduru. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca w policji, jakie korzyści oraz satysfakcje niesie wykonywanie takiego zawodu. Omówione zostały wymagania formalne oraz predyspozycje przyszłych kandydatów do służby. Młodzież uzyskała informację, aby w przyszłości wybierając zawód należy zwrócić uwagę na takie atuty pracy jak stabilizacja zawodowa, finansowa oraz możliwości rozwoju zawodowego – a takie właśnie gwarantuje nam praca w policji - informuje sierż. sztab. Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno.

Najmłodsi uczestnicy spotkania, uczniowie klas 1-3 dowiedzieli się od dzielnicowych o bezpiecznym zachowaniu na drodze, szkole, domu oraz prawidłowym korzystaniu z telefonów komórkowych. Omówione zostały wszystkie zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby już od najmłodszych lat wdrażać prawidłowe postawy życia społecznego, które w przyszłości przyczynią się do wyeliminowania nieprawidłowych zachowań. Podczas spotkania dzieci i młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem.