Najważniejsze wideo w epj24

Pajęczańscy policjanci i strażacy dbają o bezpieczeństwo nad wodą. W teren ruszyły rowerowe patrole [Foto]

epaj_patrole
KPP Pajęczno

Policjanci wspólnie ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje" i kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" kontrolowali akweny w powiecie pajęczańskim. Takie działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą. O to dbają też rowerowe patrole policji.

Funkcjonariusze w trakcie wspólnej służby zwracają uwagę, edukują i reagują na wszelkie negatywne zjawiska na wodzie i terenach przybrzeżnych aby utrzymać wysoki standard bezpieczeństwa i przede wszystkim zapobiegać utonięciom. 

- Patrole reagują również na popełnione wykroczenia, takie jak palenie ognisk na plażach, wjazd pojazdem do lasu, czy przestrzegania zakazu kąpieli. Wszystko po to, aby wypoczywający mogli czuć się bezpiecznie - mówi mł. asp. Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno.

Wraz z rozpoczęciem wakacji pajęczańscy policjanci na jednośladach patrolują okolice akwenów, aby dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Zaletą patroli rowerowych jest możliwość dotarcia w każde, nawet te najmniej dostępne miejsca. 

- Funkcjonariusze na jednośladach docierają do miejsc trudniej dostępnych, patrolując m.in. rejon rzeki Warta oraz miejsca, gdzie w wakacje gromadzą się dzieci i młodzież, aby zapobiegać niebezpiecznym, nierozważnym zachowaniom. Niestrzeżone zbiorniki wodne oraz te objęte zakazem kąpieli mogą kryć różne pułapki, jak niestabilne dno, wiry wodne, zróżnicowana głębokość, sprawiając, że kąpiel może zakończyć się tragicznie. Zwłaszcza w miejscach odosobnionych, gdzie o pomoc będzie trudniej, chwila nieuwagi może kosztować ludzkie życie. Dlatego nie można ignorować zasad bezpieczeństwa - dodaje rzeczniczka pajęczańskiej policji.

I przypomina zasady bezpiecznej kąpieli:
• pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice
• przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
• nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich,
• nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
• nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap ciało wodą- unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi,
• nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
• nie skacz do wody w miejscach nieznanych, może zakończyć się to kalectwem, absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę",
• nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy
• pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
• kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to natychmiast wzywaj pomocy i powiadom służby, w sytuacji zagrożenia dzwoń na numer alarmowy 112!
• dzieci powinny wypoczywać nad wodą tylko pod opieką osób dorosłych!

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych pociech nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Bądźmy zatem ostrożni i nie zapominajmy, że woda błędów nie wybacza…