Pajęczańscy policjanci przeprowadzili lekcje kryminalistyki w działoszyńskiej szkole [Foto]

250-19195_20240405-095337_1
KPP Pajęczno

Pajęczańscy policjanci uczestniczyli w Dniach Otwartych w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Działoszynie. W ramach zorganizowanego spotkania mundurowi przeprowadzili lekcję kryminalistyki oraz przygotowali stoisko policyjne promujące służbę w Policji i jednocześnie zachęcające młodzież do nauki w liceum mundurowym.

4 kwietnia w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Działoszynie odbyły się Dni Otwarte. Szkoła gościła uczniów klas ósmych ze szkół podstawowych z powiatu pajęczańskiego. Przybyła młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą nauczania jaką proponuje szkoła. Podczas spotkania pajęczańscy policjanci przygotowali stoisko policyjne i pokazową lekcję kryminalistyki. 

- Działania te miały na celu promowanie zawodu policjanta, zachęcanie młodzieży do wstąpienia w przyszłości w szeregi Policji. Lekcję kryminalistyki z zainteresowaną młodzieżą przeprowadzili zastępca naczelnika Wydziału Kryminalnego podkom. Grzegorz Namyślak oraz technik kryminalistyki asp. sztab. Piotr Gaik. Policjanci opowiedzieli o swojej pracy, specyfice i charakterystyce kryminalnej, o metodach ujawniania i zabezpieczania śladów. Specjalista techniki kryminalistycznej przedstawił młodzieży kim jest technik kryminalistyki i jak wygląda jego codzienna służba - mówi mł. asp. Wioletta Mielczarek, rzeczniczka prasowa KPP Pajęczno.

Nieodzownym atrybutem w jego pracy jest aparat fotograficzny oraz walizka, w której znajdują się między innymi różnego rodzaju narzędzia, proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz do zabezpieczania śladów znalezionych na miejscu zdarzenia. 

O każdej porze dnia czy nocy, bez względu na warunki pogodowe, technik jest obecny na miejscu włamania do sklepu, wypadku drogowego, czy odzyskania kradzionego samochodu. Kluczowym jego zadaniem jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów oraz ich właściwe zabezpieczenie. Pozwala to nie tylko na odtworzenie zaistniałego zdarzenia, ale na zgromadzenie dowodów winy sprawcy i doprowadzenie do jego wykrycia.

- Zastępca Wydziały Kryminalnego opowiadając o swojej drodze zawodowej wrócił refleksjami do lat spędzonych w murach Szkoły w Działoszynie - szkoły z historią i tradycją. W swoim podsumowaniu opowiedział o realnych sytuacjach w służbie, chwilach trudniejszych i tych, które powodują uśmiech, wzruszenie. Wszystko poparł wartościowymi życiowymi przykładami. Wniosek był jeden – wybór zawodu, wybór niebieskiego munduru, to właściwy wybór. Takiego też trafnego wyboru przyszłego zawodu życzył młodzieży. Z pewnością taka lekcja na długo pozostanie w pamięci zarówno policjantów, jaki i uczniów. A kto wie, może stać się wstępem w poszukiwaniu niebieskiego munduru do którego zachęcamy - podsumowuje rzeczniczka pajęczańskiej Policji.