Wraca temat odkrywki Złoczew. Zbigniew Ziobro w bełchatowskiej kopalni: "Interesy państw inwestujących w gaz czy wiatraki nie może przesłaniać nam naszego interesu"

ziobro
Solidarna Polska/ Twitter

Politycy Solidarnej Polski, na czele z MInistrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro odwiedzili dziś kopalnię Bełchatów. Wizyta odbyły się w przeddzień posiedzenia Rady Ministrów, na której poruszony ma być temat rozwoju polskiej energetyki. Dziś z ust polityków padło jasne stwierdzenie, że gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest inwestycja w sektor górnictwa i to dwóch jego gałęzi - brunatnego i kamiennego. W tym kontekście zdaniem polityków inwestycja w złoże Złoczew powinna być „absolutnie podstawowym interesem Rzeczpospolitej".

Jak zaznaczył na początku konferencji minister Zbigniew Ziobro, poniedziałkowa wizyta w bełchatowskiej kopalni nie jest przypadkowa to właśnie jutro Rada Ministrów ma pochylić się nad dokumentem określającym rozwój rodzimej energetyki na najbliższe lata. Jak zaznaczył polityk, Solidarna Polska od lat wskazuje, że warunkiem bezpieczeństwa energetycznego Polski jest tania energia, której źródłem są dwie kopaliny - węgiel kamienny i brunatny.

- Polska ma wielkie bogactwo, które daje nam gwarancję niezależności energetycznej i najtańszego prądu. Przekonanie, że prąd z wiatraków czy fotowoltaiki jest prądem tańszym od prądu z węgla to mit - zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Dodał, że rząd nie może zamykać oczu na to co spotkało Polaków w ostatnich miesiącach w związku z agresją na Ukrainę.

- Jesteśmy tutaj, by wspólnie ze związki zawodowymi powiedzieć, że nie zgadzamy się na dalszą likwidację kopalń. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor, bo to gwarantuje suwerenność energetyczną. Interesy państw inwestujących w gaz czy wiatraki nie może przesłaniać nam naszego interesu. Chcemy jutro (we wtorek, 13 marca - przypis red.) złożyć do rządowego dokumenty wnioski, aby rząd zdecydował się na inwestycje z Złoczewie - podsumował Ziobro. 

Wklej tutaj kod osadzenia...

- Bez inwestycji w złoże węgla Złoczew elektrownia Bełchatów za 7,8 lat stanie. Elektrownia, która produkuje 20% polskiej energii elektrycznej nie będzie miała surowca, dlatego wspieramy ten projekt. Złoczew to jest absolutnie podstawowy interes Rzeczpospolitej, jeżeli nie chcemy mieć Wałbrzycha razy cztery, upadku dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Ta inwestycja musi się rozpocząć natychmiast - mówił z kolei Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Na spotkaniu w bełchatowskim zagłębiu energetycznym obecny był również minister Michał Woś, obecnie wiceminister sprawiedliwości wcześniej minister środowiska, który sprawę Złoczewa zna jeszcze z czasów pracy w tym resorcie. Dziś w Bełchatowie podkreślił, że w tej chwili dla Złoczewa „dzwoni ostatni dzwonek" zaznaczając przy tym, że z obecnie działających odkrywek węgla zostało na dekadę.

- W 2020 roku, kiedy byłem ministrem środowiska i odpowiadałem za koncesje wspólnie wypracowaliśmy rozwiązanie, które, gdyby je przyjąć, to ta koncesja, ta odkrywka mogłaby funkcjonować, mogłaby być w planach i te wszystkie technologiczne sprawy już byłby w toku. Jak wiemy po ponad 2,5 roku różnych debat i oglądania się na Unię Europejską nic się nie zadziało - zaznaczył Michał Woś i dodał: - Dzisiaj jest ostatni dzwonek w inwestycje w węgiel, od tego zależy nasza suwerenność nie tylko energetyczna, ale także ta gdzie będą podejmowane decyzje. Czy będziemy podejmować je my, czy będą podejmować je eurokraci, którzy będą nam narzucać swoje ideologiczne pomysły niesłużące Polsce

Wklej tutaj kod osadzenia...

- Apeluję do rządu RP, Zjednoczonej Prawicy, że jest to ostatni gwizdek na to, abyście uruchomili inwestycję w węgiel brunatny, Niemcy, jako jego z państw , które rozpoczęło dekarbonizację uruchamia nowe odkrywki nie patrząc na co nakazuje Unia - dodał z kolej Adam Olejnik, przewodniczący MZZ „Odkrywka", który zorganizował dzisiejsze spotkanie.

Politycy Solidarnej Polski pytanie o realne możliwości realizacji odkrywki Złoczew jasno zaznaczają, że przysłowiowa piłeczka jest po stronie rządu. Zwracają uwagę na to, że za czasów ministra Michała Wosia stosowne decyzje przybliżające do realizacji złoczewskiej odkrywki zapadły, ale późniejsi następcy zmienili plany. Zbigniew Ziobro przypomniał, że na początku 2021 roku to właśnie między innymi kwestia energetyki była powodem na tyle silnego sporu w rządzie, że koalicja z PiS wisiała na włosku.

- My jesteśmy tutaj konsekwentni, tam gdzie możemy podejmować decyzje, jeżeli mamy realne możliwości ich podjęcia. Jutro na Radzie MInistrów wyrazimy swoje stanowisko i wyrazimy poprawki do dokumentu, nie mamy większości… Tu decyduje demokracja i arytmetyka. Mam nadzieję, że zadziała siła argumentu - podsumował Zbigniew Ziobro.

Wklej tutaj kod osadzenia...