Powstańcze fotografie odtworzone przez sztuczną inteligencję porażają realizmem! "Dziwny dreszcz człowieka przeszedł"

Powstańcze fotografie odtworzone przez sztuczną inteligencję porażają realizmem! "Dziwny dreszcz człowieka przeszedł"
Sztuczna Polska/ Instagram

"Dziwny dreszcz człowieka przeszedł - dobra rekonstrukcja", "Tacy sami jak my..." od kilkunastu godzin na instagramowym profilu Sztuczna Polska można obejrzeć kilka powstańczych fotografii "odświeżonych" za pomocą narzędzia Al. Jacek Jabłoński, twórca profilu Sztuczna Polska wykorzystał sztuczną inteligencję do pokolorowania archiwalnych zdjęć. Efekt? Przede wszystkim porażający swoim realizmem, czemu dały wyraz setki internautów komentujących galerię.

Na zdjęciach po które sięgnął Jacek Jabłoński, twórca profilu Sztuczna Polska możemy zobaczyć zarówno powstańców, jak i samą zniszczoną Warszawę. Twórca, który "przepuścił" archiwalne fotografie przez narzędzie sztucznej inteligencji podkreśla, że nie chodziło mu o dokładne, historyczne odtworzenie zdjęć, ale pewien rodzaj interpretacji, która ma niejako przybliżyć tragiczne zdarzenia w odniesieniu do obecnej rzeczywistości.

- Wykorzystałem najnowsze narzędzia AI do odtworzenia znanych ujęć z Powstania Warszawskiego. Chciałem, żeby te grafiki przypominały formatem, kolorem i głębią fotografie, które każdy z nas może zrobić dziś aparatem w smartphonie. Nie chodziło mi o dokładne odtworzenie tych zdjęć pod kątem historycznym, ale o zinterpretowanie ich w taki sposób, że od razu myślimy o innych miejscach na świecie, w których takie „Powstanie" dzieje się w tej chwili powiedział Jacek Jabłoński w rozmowie z National-Geographc.pl.

Wśród pokolorowanych grafik możemy między innymi zobaczyć jedno z najbardziej znanych powstańczych zdjęć - portret sanitariuszki Różyczki. Sfotografowana w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku  dziewczynka to Róża Maria Goździewska, która do historii przeszła jako najmłodsza sanitariuszka Powstania. Zdjęcie Róży jest jedną z nielicznych fotografii uśmiechniętego dziecka, jakie wykonano w czasie Powstania. Jej uśmiech trafił na plakaty i materiały promocyjne Muzeum Powstania Warszawskiego, stając się po latach jedną z najsłynniejszych fotografii z tamtych dni.

Źródło: Sztuczna Polska Instagram 

Al pokolorował także zdjęcie plutonowego podchorążego Włodzimierza Wiśniewskiego, pseudonim "Cygan". Młody żołnierz batalionu "Harnaś" został uchwycony w bramie kamienicy przy ul. Świętokrzyskiej 20 z czechosłowackim, ręcznym karabinem maszynowym ZB wz. 1926 zdobytym po ataku na Komendę Policji.

Innym powstańczym portretem, które możemy obejrzeć na Instagramie na profilu Sztuczna Polska jest portret młodej kobiety przeglądającej się w niewielkim lusterku. Fotografię wykonano na tle zbombardowanej ulicy Złotej. Poza zdjęciami osób, Al dostał też zadanie przerobienia fotografii samej zrujnowanej Warszawy... Efekt, podobnie jak w przypadku lfotograficznych portretów piorunuje swoim realizmem.

Źródło: Sztuczna Polska Instagram

Zdjęcia z Powstania Warszawskiego poprawione przez AI wywołały ogromne poruszenie wśród internautów. Przeważająca część komentujących wyraża nie tylko swój zachwyt realizmem, ale zwraca uwagę na tragedię okoliczności, w których zostały wykonane.

"Kolor i zbudowanie perspektywy, nadanie ostrości niewyraźnym fotografiom sprawia, że tamte dni stają się bliższe, bardziej namacalne, konkretne"

"To takie straszne, gdy pomyślimy o kontekście Ukrainy… dzisiaj nagle te obrazki nie zdają się być odległe, ani muzealne…"

"Tacy sami jak my..."

"Fajny efekt, jedyne w czym AI nie daje rady to brud na ubraniach. Uprani ci powstańcy jak na niedzielna msze :) ale poza tym efekt fantastyczny"

"Mała Różyczka, jest śliczna i niezmiennie wywołuje wielkie wzruszenie. Te obrazy powinny być zawsze żywe, dziękuję"

​"Dziwny dreszcz człowieka przeszedł - dobra rekonstrukcja"

Między innymi takimi słowami dzielą się pod galerią internauci. Sami zachęcamy do podejrzenia prac przekształconych przez Al na Instagramie.