wersja testowa serwisu

Łowicz: Pracowity wrześniowy weekend „dziesiątaków”

Łowicz: Pracowity, wrześniowy weekend „dziesiątaków”

Wrześniowe weekendy są zwykle dla „dziesiątaków" bardzo pracowite. Biorą oni wówczas udział w wielu wydarzeniach i uroczystościach o charakterze wojskowym. 

Jednym z nich było wystawienie warty honorowej na cmentarzu w Kiernozi, 17 września, w czasie obchodów 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Bitwy nad Bzurą. W uroczystości tej, wzięły udział władze gminy, przedstawiciele szkół oraz organizacji działających na jej terenie, którzy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy. Odczytano także Apel Poległych. Udostępniona została również wystawa fotograficzna przygotowana przez GOK Kiernozia pt. „Ocalić od zapomnienia - Kiernozia wojna i okupacja". Wystawa jest dostępna w pomieszczeniach GOK Kiernozia. Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Wokalnego Klubu Seniora „Jutrzenka" z Kiernozi.

W sobotę, 18 września z samego rana do siedziby SH im.10PP mieszczącej się przy ul. Podrzecznej 30 zawitała trzydziestoosobowa delegacja oddziału PTTK, działającego przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Wizyta nie była przypadkowa. Odbyła się w ramach trzeciego rajdu szlakiem Bitwy nad Bzurą. „Dziesiątacy" opowiedzieli gościom o koszarach 10pp, historii pułku oraz sylwetkach osób związanych z pułkiem. Prezentacja tematu wojskowości okresu II RP trwała około 2 godzin. Lekcję przeprowadziło trzech członków łowickiej „dziesiątki".

Natomiast w niedzielę, 19 września delegacja stowarzyszenia wystawiła pododdział oraz zaciągnęła wartę podczas uroczystości symbolicznego odsłonięcia i poświęcenia pomnika Wincentego Witosa, premiera okresu II RP oraz jednego z „ojców" sukcesu z 1920 roku.

Źródło: UM Łowicz