Najważniejsze wideo w epj24

PSG rozpoczyna wartą 185 mln zł inwestycję w Łódzkiem

image00005
fot. PSG
Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła kolejny etap realizacji kluczowego projektu gazowego dla województwa łódzkiego. Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź zapewni bezpieczne dostawy paliw gazowych dla mieszkańców regionu oraz pozwoli na zasilenie błękitnym paliwem, a w przyszłości biometanem m.in. elektrociepłowni EC4 w Łodzi. W ramach inwestycji zostanie wybudowanych ok. 60 kilometrów gazociągu wysokiego ciśnienia. W środę podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.

Jest to największe w historii zadanie realizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa na terenie województwa łódzkiego. Inwestycja ma na celu zwiększenie możliwości dystrybucyjnych paliw gazowych w regionie łódzkim, który w przeciwnym wypadku już w 2030 roku mógłby napotkać 
na ograniczenia w przyłączaniu nowych odbiorców, głównie z sektora energetycznego.

– Zgodnie ze stanowiskiem sektora ciepłowniczego i elektrociepłowniczego paliwa gazowe, czyli gaz ziemny i biometan, uzupełnione przez odnawialne źródła energii, będą w przyszłości stanowiły podstawę miksu energetycznego w tym sektorze. Przewiduje się wzrost zapotrzebowania na paliwa gazowe dla tego sektora w Polsce z poziomu 4,2 mld m3 gazu w 2020 r. do poziomu około 12,3 mld m3 w roku 2040 r. Musimy mieć zatem na uwadze, że rozwój gazowej sieci dystrybucyjnej stanowi kluczowy element transformacji w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej – powiedział Jacek Podgórski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Zadanie może być realizowane dzięki temu, że zostało ujęte w ustawie z dn. 24 kwietnia 2009 r. 
o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego 
w Świnoujściu. Polska Spółka Gazownictwa w ramach tego projektu zainwestuje w gazyfikację województwa łódzkiego ponad 185 mln zł.

– Gazociąg, który przebiegał będzie przez 12 gmin naszego regionu, zapewni ciągłość dostaw gazu, ale i dalszą realizację transformacji energetycznej. Cieszę się, że Polska Spółka Gazownictwa inwestuje w województwo łódzkie. To szansa na rozwój dla naszego regionu, ale również zwiększenie możliwości dystrybucji paliw gazowych w regionie – stwierdziła Dorota Ryl, wojewoda łódzki.

W ramach inwestycji Polska Spółka Gazownictwa wybuduje:
  • gazociąg wysokiego ciśnienia łączący stację gazową Łyszkowice ze stacją GAZ-SYSTEM-u w Pszczonowie,
  • gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Łyszkowice-Łódź wraz z budową stacji gazowej w Łyszkowicach i węzła gazowego Łódź Wschód.

Gazociągi będą przebiegać przez 12 gmin województwa łódzkiego: Łyszkowice, Maków, Lipce Reymontowskie, Słupia, Dmosin, Rogów, Jeżów, Brzeziny, Koluszki, Andrespol, Nowosolna oraz miasto Łódź.

– Łódź stawia na dywersyfikację źródeł energii. Doświadczenie nauczyło nas, że nie możemy stawiać na jedno rozwiązanie w kwestii energetyki, trzeba mieć alternatywy. Dlatego z wielką radością i z wielką nadzieją patrzymy na tę inwestycję. Bardzo dziękuję wszystkim naszym partnerom - Pani Wojewodzie, Zarządowi Polskiej Spółki Gazownictwa, Veolii Energii Łódź oraz wykonawcy gazociągu za to, że podjęli się tego wyzwania i dzięki temu, za kilka lat, 
to gaz, a nie węgiel, będzie podstawą ogrzewania w Łodzi – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Jednym z podmiotów sektora ciepłowniczego, który zostanie przyłączony do sieci gazowej dzięki zwiększeniu przepustowości, jest Veolia Energia Łódź i elektrociepłownia miejska EC4 w Łodzi, która w 2022 r. zawarła z Polską Spółką Gazownictwa umowę o przyłączenie.

– Możliwość zaopatrzenia w paliwo gazowe to jeden z istotnych elementów dla realizacji strategii dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego. W nowym miksie paliw gaz ziemny odgrywać będzie znaczącą rolę w produkcji w kogeneracji energii elektrycznej i ciepła systemowego. 
Z rozpoczynającą się dziś inwestycją powiązane są tym samym inwestycje realizowane przez Veolię w Łodzi, które mają na kolejne lata zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość dostaw ciepła systemowego dla naszych odbiorców. W naszych inwestycjach gazowych przewidujemy już dziś możliwość współspalania „zielonych" paliw – biometanu lub wodoru. Postrzegamy zatem tworzoną infrastrukturę dostaw gazu ziemnego nie tylko jako pomostową, ale również jako krok w kierunku zaopatrzenia naszego systemu w ekologiczne paliwa – dodała Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu, dyrektor generalna Veolia Energia Łódź.

W środę Polska Spółka Gazownictwa podpisała umowę z wykonawcą prac budowlanych – konsorcjum firm ROMGOS Engineering oraz ROMGOS Gwiazdowscy. Termin ukończenia wszystkich prac to grudzień 2026 r.

Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź jest pierwszym 
z trzech kluczowych przedsięwzięć realizowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa 
w województwie łódzkim, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ciągłości dostaw gazu 
i dalszej realizacji transformacji energetycznej. W najbliższym czasie spółka rozpocznie działania związane z budową gazociągu Kalisz–Sieradz oraz przebudową "pierścienia łódzkiego", najstarszej części układu sieci wysokiego ciśnienia wokół Łodzi.


źródło: PSG​