Pytają o wynagrodzenie i rachunek bankowy, podszywają się pod urzędników skarbowych. Uważaj na ten numer!

Pytają o wynagrodzenie i rachunek bankowy, podszywają się pod urzędników skarbowych. Uważaj na ten numer!
fot. poglądowe/ Pixabay

Funkcjonariusze łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej ostrzegają przed podawaniem danych osobowych rzekomym pracownikom urzędów skarbowych. Jak dodaje KAS oszuści dzwonią wykorzystując przy tym oznaczenie numeru infolinii Krajowej Administracji Skarbowej. - To próby wyłudzenia danych o rachunkach bankowych podatników - kwitują.

Osoby podające się za „urzędników skarbowych" telefonują z numeru oznaczonego cyframi 801 055 055 w związku z rzekomym niepłaceniem podatku przez pracodawcę podatnika. 

- W trakcie rozmowy próbują uzyskać informację o uzyskiwanym wynagrodzeniu za pracę i numerze rachunku bankowego podatnika, na który jest ono wypłacane. Krajowa Informacja Skarbowa i urzędy skarbowe nie prowadzą takiej telefonicznej weryfikacji rozliczeń pracodawców i nie zbierają w ten sposób informacji o dochodach podatników - jasno przekazuje KAS ostrzegając przy tym na takie połączenia.

W przypadku, gdy oszust jednak uzyska dostęp do danych np. do logowania konta bankowości internetowej, pracownicy KAS zalecają podjąć następujące kroki:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłosić ten fakt na najbliższym komisariacie policji.