Rodzaje płynów do płukania ust

plyn-do-plukania-ust

Płyny do płukania jamy ustnej stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł. Dzięki nim, mamy szansę oczyścić z nalotów i bakterii miejsca, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka do zębów ani nić dentystyczna. Poleca się je więc wszystkim, którzy mają problem ze wzmożonym odkładaniem się płytki nazębnej i częstym formowaniem się próchnicy, zwłaszcza w obszarach trudno dostępnych. Jak działają płyny do płukania ust i w jaki sposób należy z nich korzystać?

Niestety, nawet regularne, precyzyjne oczyszczanie zębów szczoteczką i nicią dentystyczną nie jest w stanie zapewnić nam pełnej ochrony przed wszystkimi bakteriami. W ciasnych przestrzeniach między zębami i kieszeniach dziąsłowych często mimo wszystko zalegają bakterie, które bywają przyczyną formowania się próchnicy i wielu innych groźnych chorób. Właśnie dlatego warto korzystać z płynów do płukania ust – te są w stanie wypłukiwać bakterie ze wszystkich newralgicznych miejsc, i tym samym wznosić naszą codzienną pielęgnację jamy ustnej na jeszcze wyższy poziom.

Rodzaje płynów do płukania ust

Obecnie możemy wybierać spośród wielu płynów do płukania ust o różnej specyfice. To, na który płyn się ostatecznie zdecydujemy, powinno być oczywiście poprzedzone analizą stanu własnej jamy ustnej oraz naszych indywidualnych potrzeb, a najlepiej także konsultacją stomatologiczną. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom każdej grupy konsumentów, na rynku znajdą coś dla siebie zarówno osoby oczekujące kompleksowej ochrony przed bakteriami, jak i ci, mający ochotę pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust bądź wybielić zęby.

Najpopularniejsze płyny do płukania ust:

  • Antybakteryjne – najpopularniejsze płukanki, które przeznaczone są do codziennego stosowania. Zazwyczaj tworzy się je na bazie alkoholu, jednak czasem składnik ten zastępowany jest ziołami bądź chlorheksydyną. Eliminują z jamy ustnej szkodliwe bakterie, poprawiając kondycję zębów i dziąseł, a także zwalczając kłopot nieświeżego oddechu.
  • Przeciwpróchnicze – kolejne płukanki, cieszące się bardzo dużą popularnością. W ich składzie najczęściej znajdziemy fluor czy hydroksyapatyt, a zatem specyfiki wzmacniające odporność szkliwa i niedopuszczające do formowania się próchnicy. Dostępne są płyny przeciwpróchnicze przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
  • Wybielające – dedykowane osobom, chcącym poprawić kolor swojego uśmiechu. Zawierają w sobie składniki, umożliwiające jeszcze lepsze ścieranie osadów prowadzących do przebarwień. Ponadto świetnie też radzą sobie z codzienną płytką nazębną. Szczególnie dobrze mogą sprawdzić się w przypadku użytkowników, którzy chcieliby podtrzymać efekt wybielania uzyskany w wyniku poddania się zabiegowi w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.
  • Odświeżające – płukanki zawierające w sobie składniki skutecznie zwalczające lotne związki siarki, które są bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu. Często znajdziemy w ich składzie wyciągi z takich ziół jak mięta, tymianek, eukaliptus czy bazylia. Mogą być stosowane codziennie i zapewniają długotrwałe uczucie świeżości.
  • Ortodontyczne – to płyny stworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów ortodontycznych. Najczęściej wykazują działanie antybakteryjne, remineralizujące i odświeżające. Posiadają też specjalną konsystencję, która ułatwia docieranie do miejsc pozostających poza zasięgiem szczoteczek i nici dentystycznych.

Jak należy korzystać z płynów do płukania ust?

Płyny do płukania ust, choć świetnie sprawdzają się w oczyszczaniu miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej, nigdy nie mogą nam zastępować mycia zębów szczoteczką do zębów oraz nitkowania. Jak podkreślono na samym początku tekstu, stanową one jedynie uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej i właśnie w ten sposób powinny być traktowane. Więcej ciekawych informacji oraz opisy najchętniej kupowanych produktów znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-plynow-do-plukania-ust/

Kiedy najbardziej optymalnie jest przepłukiwać nimi usta? Według specjalistów, o ile w instrukcji danego płynu nie zaznaczono inaczej, najlepiej robić to chwilę po umyciu zębów szczoteczką. Płyny możemy stosować jednak też bezpośrednio po jedzeniu, na przykład gdy w danym momencie nie mamy możliwości, by wyszczotkować zęby, a chcielibyśmy odświeżyć oddech. Nie należy jednak robić tego częściej niż trzy razy dziennie, ponieważ bardziej intensywne korzystanie z płynów może prowadzić do skutków ubocznych w postaci chociażby przesuszenia śluzówki czy nieestetycznego przebarwiania się zębów i języka.