Najważniejsze wideo w epj24

Rozszczelnienie instalacji z amoniakiem w OSM i podejrzenie podłożenia niebezpiecznego ładunku w szkole. Służby ćwiczyły kryzysowe sytuacje!

epj
KP PSP Pajęczno

W środę, 6 września na terenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pajęcznie odbyły się zarządzone przez Starostę Pajęczańskiego doskonalące ćwiczenia obronne pod kryptonimem „AMONIAK 2023". Założonym celem ćwiczeń było osiągnięcie gotowości obronnej czasu kryzysu w powiecie, w warunkach zagrożenia terrorystycznego i militarnego.

- Celem szkoleniowym było między innymi przygotowanie organów i sił systemu ratowniczego powiatu do realizacji zadań operacyjnych w procesach osiągania wyższych stanów gotowości obronnej oraz prowadzenia działań ratowniczych i ochrony ludności - przekazuje asp. mgr inż. Robert Balcerzak, oficer prasowy KP PSP w Pajęcznie 

Jak dodają strażacy z pajęczańskiej komendy, scenariusz ćwiczeń przewidywał sprawdzenie funkcjonowania i współdziałania podmiotów ratowniczych powiatu w sytuacji zagrożenia spowodowanego rozszczelnieniem amoniakalnej instalacji chłodniczej na terenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pajęcznie, a także sytuacji kryzysowej związanej z podejrzeniem podłożenia niebezpiecznego ładunku na terenie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie. 

W toku ćwiczeń sprawdzono skuteczność systemu przepływu informacji, łączności współdziałania i powiadamiania, a także schematu ewakuacji użytkowników zagrożonych obiektów. 

- Pajęczańskie ćwiczenia to okazja do doskonalenia współpracy i współdziałania między poszczególnymi służbami, a Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego. Obserwatorami ćwiczeń byli przedstawiciele Gminnych Centr Zarządzania Kryzysowego z terenu powiatu pajęczańskiego - podsumowuje Balcerzak z KP PSP w Pajecznie.