Schorowana 78-latka wyszła ze szpitala, w nocy znaleziono ją w lesie! Kilkugodzinna akcja poszukiwawcza na ogromną skalę

piotrkow-tryb_karetka-i-polocja
fot. poglądowe

Policjanci, strażacy ochotnicy i zawodowcy, z kilku powiatów psy i masa sprzętu zostały zaangażowane w poszukiwania 78-letniej kobiety, która wyszła ze szpitala. Seniorkę udało się znaleźć w nocy, na leśnym dukcie w miejscowości Grzebień, ponad 6 km od miejsca z którego wyszła.

Zgłoszenie o zaginięciu 78-letniej radomszczanki policjanci otrzymali przed południem 4 sierpnia. 

- Kobieta najprawdopodobniej wykorzystała poranne zamieszanie związane z tzw. obchodem i niepostrzeżenie wyszła ze szpitala. Rodzina szybko przekazała policjantom informacje pozwalające na identyfikację osoby. 

Policjanci informację o zaginionej, wraz z jej aktualnym wyglądem rozesłali do wszystkich jednostek policji. Chwilę później dyżurny policji otrzymywał różne informacje o możliwym pobycie 78-latki. 

- Każda wiadomość była natychmiast sprawdzana. Teren wyznaczony do poszukiwań został podzielony na sektory. Następnie poszczególne grupy mundurowych przeszukiwały wskazany obszar. W działania poszukiwawcze zaangażowani byli policjanci, strażacy ochotnicy oraz ci wchodzących w skład wyspecjalizowanej grupy poszukiwawczo – ratowniczej - informuje Aneta Wlazłowska z radomszczańskiej policji.

Wykorzystano również psy wyszukujące zapach człowieka w powietrzu, drony oraz quady. Mimo późnej pory działania poszukiwawcze były kontynuowane. W akcji poszukiwawczej uczestniczyli zarówno policjanci, jak i strażacy z terenu całego województwa.

- Zabezpieczono miejsce zdarzenia, sprawdzono teren wzdłuż rzeki Warty od miejscowości Klekowiec do miejscowości Pławno oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej 784 między miejscowościami Radomsko-Pławno. Nie odnaleziono osoby. Następnie na miejsce działań za pośrednictwem została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo Ratunkowa „Łódź". Dodatkowo dwa quady z JRG Bełchatów i JRG Pajęczno. Rozszerzono rejon poszukiwań o miejscowości w gminie Radomsko: Kobiele Wielkie, Żytno, gdzie miejscowe jednostki OSP z terenu tych gmin samochodami sprawdzały ulice, drogi polne, dukty leśne w poszukiwaniu zaginionej osoby. W działaniach wykorzystano również drona będącego na wyposażeniu OSP KSRG Strzałków – relacjonuje przebieg akcji i wykorzystanych sił i środków Marek Jeziorski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Radomsku.

Ostatecznie i szczęśliwie,  jeden z policyjnych patroli przeszukując przydzielony sektor zauważył między drzewami postać. Chwilę później okazało się, że jest to zaginiona 78-latka. 

- Kobieta była osłabiona oraz zdezorientowana, nie potrafiła powiedzieć jak się nazywa i dokąd idzie. Schorowaną seniorkę mundurowi przekazali pod opiekę medyków - dodaje Wlazłowska.