Sołtysi odebrali z rąk marszałka kolejne czeki w ramach programów „Sołectwo na plus" i „Infrastruktura sołecka na plus"

ep_20230714-065922_1
P. Wajman

Okazja do rozmowy o sprawach regionu, ale także przekąski i atrakcje dla dzieci. Tak wyglądało spotkanie mieszkańców powiatu pajęczańskiego z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem, który w Działoszynie wręczył również symboliczne czeki w ramach programów „Sołectwo na plus" i „Infrastruktura sołecka na plus".

Mieszkańcy województwa znają już dobrze i cenią tę realizowaną od lat formę spotkań – to marszałek przyjeżdża do nich, a nie oni jeżdżą ze swoimi sprawami do urzędu. 

- Spotykam się z wami, żeby się dowiedzieć, jakie są wasze potrzeby, jak to wygląda z waszej perspektywy – mówił marszałek Grzegorz Schreiber w Działoszynie, w czwartek, 13 lipca. 

Tu spotkał się z sołtysami i mieszkańcami gmin powiatu pajęczańskiego. Była możliwość swobodnej rozmowy o problemach i oczekiwaniach sołectw, była też okazja do tego, aby podsumować to, co udało się zrealizować, często dzięki wsparciu samorządu województwa.

O tym ostatnim mówił m.in. sołtys wsi Czerkiesy, gdzie dzięki dotacji z programu „Infrastruktura sołecka na plus" udało się zadaszyć budynek świetlicy wiejskiej. 

- Te pieniądze są bardzo pomocne, bo dzięki temu będziemy mieli się gdzie spotkać – podkreślił Robert Sikora.

Jak przypomniał marszałek Grzegorz Schreiber, za poprzedniej kadencji samorządu, rocznie wysokość wsparcia dla sołectw w skali całego województwa wynosiła 1,5 mln zł. Teraz to 14 mln zł, a 1,5 mln zł to pieniądze, które w ciągu ostatnich pięciu lat trafiły tylko do powiatu pajęczańskiego.

Spotkanie było również okazją do wręczenia symbolicznych czeków w ramach programów „Sołectwo na plus" i „Infrastruktura sołecka na plus". W tym roku takie wsparcie otrzymało niemal 30 sołectw z powiatu pajęczańskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski/ fot. P. Wajman