Najważniejsze wideo w epj24

Szykuje się paraliż autostrad, ekspresówek i dróg krajowych. Rolnicy zaostrzają strajk i wyjeżdżają na drogi [Lista utrudnień]

Szykuje się paraliż autostrad, ekspresówek i dróg krajowych. Rolnicy zaostrzają strajk i wyjeżdżają na drogi [Lista utrudnień]
Policja

Rolnicy nie odpuszczają i nadal protestują. Strajk który ruszył w całym kraju 9 lutego jest nadal kontynuowany, na wtorek, 20 lutego rolnicy zapowiedzieli całkowitą blokadę wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą, ale utrudnienia mają wystąpić także na ważnych węzłach komunikacyjnych czy drogach dojazdowych do przeładunkowych stacji kolejowych. Nie zabraknie ich także w Łódzkiem.

Blokady już zapowiedzieli między innymi rolnicy z powiatu łaskiego. Tam ciągniki wyjadą na ulice miasta. Więcej szczegółów w artykule >>> Rolnicy wyjadą na ulice Łasku i okolic! Szykują się utrudnienia w ruchu w związku ze strajkiem.

Powiat łódzki wschodni

Protestujący zapowiadają całkowitą blokadę dróg w powiecie łódzkim wschodnim w godzinach 9:00-15:00 na odcinku od ronda w miejscowości Kurowice (skrzyżowanie z DW 713) do ronda w miejscowości Wola Rakowa (wyjazd/zjazd z A1 – węzeł 23 Łódź Górna) gmina Brójce.

Ze względu na utrudnienia w ruchu drogowym na wskazanym odcinku drogi należy wybrać w tym dniu trasy alternatywne. Poniżej przedstawiamy planowane objazdy:

dla wszystkich pojazdów na trasie:
A1 (węzeł 23 Łódź Górna) – DW 714 – DW 713 – Tomaszów Maz oraz A1 – DW 713 – Tomaszów Maz. – 

OBJAZD: A1 – DK 72 – DW 715 – DW 716 – DW 713 – Tomaszów Maz.
A1 (węzeł 23 Łódź Górna) – DW 714 – Łódź/Pabianice 

OBJAZD: A1 – S8 – DK 91 Łódź/Pabianice (DK 71)
Dla ruchu samochodów osobowych: Tomaszów DW 713 - Łódź objazd planowany jest miejscowościami: Tomaszów Maz. - Karpin - Borowa ul. Długa - Zielona Góra - Bukowiec ul. Górna – DW 713 Andrespol – Łódź.
Z Łodzi do Tomaszowa Maz. objazdy miejscowościami: Łódź – Andrespol – Justynów ul. Łódzka – Gałków Mały ul. Łódzka i Borowiecka – Borowa – Karpin – DW 713 Tomaszów Maz.
Tomaszów DW 714 – Łódź/Pabianice objazdy: Karpin – Borowa – Zielona Góra – Bukowiec – DW 713 Andrespol ul. Tuszyńska – Stróża ul. Kolumny i Kalinowskiego – Tadzin – Stefanów – DK 91
Tomaszów DW 713 objazdy: Kurowice ul. Kościelna – Kotliny – Wola Kutowa – Modlica – Kalino – DW 714 w kierunku Rzgowa.

Dla pojazdów ciężarowych na trasie:
Tomaszów Maz. – DW 713 – Łódź oraz Tomaszów Maz. – DW 713 – DW 714 – Łódź/Pabianice
OBJAZD: Tomaszów Maz. – DW 713 – DW 716 – DW 715 – DK 72 – Łódź/Pabianice.
Łódź DK 91/Pabianice DK 71 – DW 714 – DW 713 – Tomaszów Maz.
OBJAZD: Łódź/Pabianice – DK 91 – S8 – A1 – DK 72 – DW 715 – DW 716 – DW 713 – Tomaszów Maz.
Łódź – DW 713 – Tomaszów Maz. OBJAZD: Łódź – DW 713 – A1 – DK 72 – DW 715 – DW 716 – DW 713 – Tomaszów Maz.

Powiat skierniewicki i łowicki

Na tym nie koniec, bo na ulice wyjadą też ciągniki w powiecie skierniewickim i łowickim.Protestrozpocznie się o godzinie 11:00 w miejscowości Sierakowice Lewe. Protestujący zamierzają przejechać DK 70 następującą trasę: Sierakowice Lewe, Mokra Prawa, Skierniewice: ul. Łowicka, ul. Wyszyńskiego, Wiadukt, Aleja Rataja, Rondo Solidarności, Aleja Rataja, Wiadukt, ul. Wyszyńskiego, ul. Łowicka, Mokra Prawa, Sierakowice Lewe, a następnie rolnicy udadzą się w kierunku powiatu łowickiego. Nie jest wykluczone, że strajkujący zdecydują się zablokować autostradowy węzeł w Nieborowie. Utrudnienia przewidywane są w godzinach 11:00-14:00.

- Apelujemy aby 20 lutego roku w godzinach 11:00-14:00 zachować szczególną ostrożność oraz możliwe omijanie wyżej wymienionych dróg - apeluje Starszy sierżant Aneta Placek-Nowak ze skierniewickiej Policji.

Może w nim wziąć udział nawet około setka rolników, a cała kolumna ich ciągników może mieć nawet do 5 km długości.

Powiat piotrkowski

Kłopoty będą mieli też kierowcy podróżujący w okolicach skrzyżowania autostrady A1 z ekspresową S8 musza liczyć się z obecnością rolniczych kolumn. Jak informują rolnicy protest ruszy o godzinie 10.00. Ciągniki z ulicy Kasztelańskiej na S8 zjadą na tak zwanym węźle łódzkim, czyli Piotrków Trybunalski – Północ, dojadą do węzła Piotrków Trybunalski – Wschód (dawniej węzeł rakowski). Tam protestujący zawrócą i najpierw trasą S8, a następnie autostradą A1, dojadą do węzła Piotrków Trybunalski-Południe (dawniej węzeł bełchatowski). Na nim zawrócą, by dojechać do węzła Piotrków Trybunalski – Zachód. W tym miejscu rolnicy pozostaną do końca protestu, a może on potrwać nawet kilkanaście godzin. W tym proteście poza rolnikami z powiatu piotrkowskiego udział wezmą także producenci z regionu Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego czy Radomska.

Powiat rawski

Utrudnienia w ruchu drogowym będą obejmowały drogi na terenie powiatu rawskiego. Protestujący zapowiadają całkowitą blokadę jezdni na drodze ekspresowej S8 oraz autostradzie A1 w Piotrkowie Trybunalskim. 

- Od godziny 9.00 policjanci będą kierować wszystkie pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, które będą przemieszczały się drogą S8 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego objazdem przez drogę wojewódzką nr 726 na Opoczno. Ze względu na utrudnienia w ruchu drogowym na wskazanym odcinku drogi należy wybrać w tym dniu trasy alternatywne - mówią rawscy policjanci. - Policjanci apelują do kierowców o cierpliwość i zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Prosimy o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy. Korytarzem życia będą mogły poruszać się tylko pojazdy uprzywilejowane.

Powiat zgierski

Problemy na autostradach i ekspresówkach będą także w powiecie zgierskim. Jak informuje tamtejsza policja miejscowe utrudnienia i blokady rozpoczną się 20 lutego od godziny 08:00 i potrwają do 21 lutego do godziny 08:00. Protestujący zapowiadają całkowitą blokadę ruchu samochodów. Korytarzem życia będą mogły poruszać się tylko pojazdy uprzywilejowane.

W szczególności utrudnienia będą występowały:

  • Miejscowość: Zgierz DK-71 ul. Aleksandrowska zablokowane będą ronda łączące z S-14;
  • Miejscowość: Emilia rondo DK-91 wjazd na S-14 i A-2 oraz rondo wjazd z S-14 na A-2;
  • Miejscowość: Leonów DW-702 wjazd na A-2.
  • Dodatkowo w dniu 20 lutego zablokowane będzie rondo w miejscowości Sosonowiec w godzinach 10:00-15:00.


- Utrudnienia na pewno będą bardzo uciążliwe, dlatego prosimy kierowców o cierpliwość i zachowanie bezpieczeństwa na drogach i wybieranie alternatywnych tras podróży - apelują zgierscy policjanci.

Udział w protestach zapowiadają także rolnicy z powiatów sieradzkiego i wieluńskiego. Utrudnienia mogą wystąpić m.in. w Osjakowie i Sieradzu.

Rolnicy niezmiennie podnoszą swoje argumenty podczas protestów, czyli są to między innymi problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż, niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem.