Tragedia w Radoszewicach: W domu zaczadziło się dwóch mężczyzn. Nie żyje 53- i 70-latek

Tragedia w Radoszewicach: W domu zaczadziło się dwóch mężczyzn. Nie żyje 53- i 70-latek
fot. poglądowe

Tragedia w Radoszewicach w powiecie pajęczańskim. 28 grudnia w jednym z domów doszło do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Śmierć poniosło dwóch mężczyzn: 53- i 70-latek. Pajęczańska policja rozpoczyna nowy rok od ostrzeżenia przed śmiertelnie niebezpiecznym czadem zaznaczając, że tej tragedii można było uniknąć.

Czad, czyli tlenek węgla, nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma bowiem zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu ani uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Do tragicznego zatrucia czadem doszło 28 grudnia 2022 roku w miejscowości Radoszewice. 

- Ze wstępnych ustaleń pajęczańskich funkcjonariuszy wynika, że dwóch mężczyzn w wieku 53 i 70 lat zaczadziło się w domu jednorodzinnym. Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej na skutek zaprószenia ognia przez niedopałek papierosa. W tym przypadku zabrakło przede wszystkim zdrowego rozsądku, właściwej wentylacji i wyposażenia pomieszczenia - przekazuje Wioletta Mielczarek

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować dbając o szczelność instalacji kominowej, zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń oraz poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją czujnika jest wykrywanie czadu i generowanie alarmu w przypadku wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Aby zapewnić dopływ świeżego powietrza, należy uchylać okno kiedy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia - pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych należy korzystać z usług wykwalifikowanego montera. Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to uchronić życie nasze i naszych bliskich.