wersja testowa serwisu

Ukryte dziedzictwo – projekt edukacyjny realizowany w Szkole Podstawowej w Białej

IMG-20201127-124042-resized-20201127-124125089

Ukryte dziedzictwo to ogólnopolska kampania archeologiczna, która ma na celu: zapoznać młodzież z tematem polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi, pracą archeologów, rozpowszechniać rzetelną wiedzę na temat archeologii, a także promować te działania w społeczeństwie.

W szkolnym systemie nauczania brakuje zagadnień promujących dokonania polskiej archeologii i jej wkładu w budowę lokalnego i narodowego dziedzictwa a także rozwoju nowoczesnego patriotyzmu. Niestety, nawet dorośli myśląc o archeologii, mają przed oczami dinozaury, piramidy i Indiana Jonesa.

By zmienić błędne postrzeganie tego tematu w listopadzie panie: Katarzyna Drozdek i Anna Czyżycka do tej ogólnopolskiej akcji włączyły naszą szkołę. Brali w niej udział uczniowie klasy 5. i 7. Panie organizatorki projektu przeprowadziły na ten temat lekcję i pomogły poznać uczniom świat ukryty pod ziemią. Wskazały na dokonania polskiej archeologii i jej wkład w budowanie narodowego dziedzictwa.

Archeologia to nauka o dziejach człowieka – badanych i opisywanych – na podstawie znalezisk materialnych, odkrywanych w czasie badań archeologicznych. Głównym zadaniem takich badań jest odtworzenie życia dawnych ludzi, ich zajęć, zwyczajów czy wierzeń. Badania archeologiczne odnoszą się zarówno do odległej przeszłości, jaki wydarzeń stosunkowo niedawnych np. konfliktów zbrojnych z okresu XX wieku i wydarzeń związanych z powojenną historią Polski.

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.