Zielone zakątki i oazy, ogrody deszczowe, sensoryczne oraz kwietne, ścieżki edukacyjne, parki i skwery – to pomysły gmin i miast z Łódzkiego na stworzenie nowych terenów zielonych. Wszystkie pojawią się jeszcze w tym roku dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Na program „Ogrody przyjazne naturze" samorząd województwa przeznaczył w 2023 roku 3 miliony złotych.
W Dąbrowicach w gminie Maków (pow. skierniewicki) powstanie „zielony zakątek" z miododajnymi roślinami, domkami dla ptaków oraz motyli. Teren zostanie ogrodzony i ekologicznie oświetlony. Ogród miododajny, podzielony na sad owocowy i łąkę kwietną, wyrośnie też w samych Skierniewicach. Mieszkańców od miejskiego hałasu będzie chronić zielona ściana z bluszczu. W Radomsku, w przemysłowej części miasta, od negatywnych skutków urbanizacji uwagę będzie odwracać nowoczesny „Skwer przy kominie". Betonową kostkę zastąpi urodzajna ziemia, na której zostaną posadzone drzewa, krzewy i byliny. We wsi Chojne (pow. sieradzki) pojawi się leśny ogród ze ścieżką edukacyjną dla najmłodszych oraz altaną i ławkami do wspólnego spędzania czasu dla wszystkich mieszkańców. Z kolei mieszkańcy Osjakowa (pow. wieluński) będą się cieszyć „ogrodem zmysłów", bo zaprojektowana zieleń będzie działać na wszystkie zmysły odwiedzających tamtejszy park. Powstanie w nim także zielony plac zabaw. W Wolborzu (pow. piotrkowski) mieszkańcy będą mieli ogrody deszczowe, a w Tomaszowie skwer z tężnią i ścianą zieleni. Projektów, które zazielenią i upiększą region jest 21. Celem wszystkich jest stworzenie na mapie województwa nowych miejsc do rodzinnego odpoczynku i rekreacji na łonie natury.
- Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł odwiedzić te wszystkie zielone miejsca, bo są one dokładnie spełnieniem założeń naszego projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski" – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Po zainteresowaniu konkursem, widać, jak bardzo samorządom miast i gmin zależy na urządzaniu parków, skwerów, ogrodów czy po prostu alei kwietnych, które często mają walor edukacyjny, a dzięki swojej różnorodności botanicznej na pewno są przyjazne ptakom i owadom.
To już drugi konkurs w ramach programu „Ogrody przyjazne naturze". W 2022 roku, również za kwotę 3 mln zł, w całym regionie powstały 22 nowe obszary zielone. Mieszkańcy Brzezin mają „Zieloną wyspę w sercu miasta", w Skierniewicach zazielenia się urządzony w ubiegłym roku skwer przy kinoteatrze Polonez, a w Tomaszowie nowe nasadzenia pojawiły się w samym centrum, na placu Kościuszki. Każda gmina, zarówno w pierwszej, jak i tegorocznej edycji konkursu, mogła maksymalnie otrzymać 150 tys. zł. To pieniądze na nasadzenia oraz urządzenie terenów zielonych, ale i na zakup pomp oraz innych systemów do deszczówki, a także elementów małej architektury.
Lista projektów, które dostały dotacje w 2023 roku: