Najważniejsze wideo w epj24

W Pajęcznie powstanie nowoczesna Poradnia Zdrowia Psychicznego

PP

W Pajęcznie powstanie nowoczesna Poradnia Zdrowia Psychicznego. Pacjenci znajdą się tutaj pod opieką najlepszych specjalistów i nie będą musieli dojeżdżać na leczenie do innych miast.

Poradnia będzie działać w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie. Miejsce zostanie dla niej tutaj wydzierżawione. W poradni pracować będą lekarze z bełchatowskiego szpitala.

- Zauważyliśmy, że wielu mieszkańców powiatu pajęczańskiego przyjeżdża do Centrum Zdrowia Psychicznego w Bełchatowie. Chcemy ułatwić im dostęp do leczenia i dlatego tworzymy nowoczesną Poradnię Zdrowia Psychicznego w Pajęcznie wraz z punktem zgłoszniowo - kordynacyjnym. Będzie ona działać nie tylko jako jednostka ambulatoryjna. Prowadzony będzie tutaj także triaż, czyli na miejscu oceniane będą potrzeby zdrowotne pacjenta i kwalifikacja do dalszego rodzaju pomocy. Chorzy podzieleni zostaną na przypadki nagłe, pilne oraz stabilne i zgodnie z tym będą leczeni – mówi lek. Ireneusz Kaczorowski, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Bełchatowie.

Statystyki są niepokojące. Co czwarty Polak cierpiał przynajmniej raz w życiu na jakieś zaburzenie psychiczne, a niemal 8 procent z nas w ostatnim roku. Ponad 1/3 z nas boi się o swoje zdrowie psychiczne.

Poradnia Zdrowia Psychicznego w Pajęcznie zacznie działać na początku przyszłego roku. Pomoże zmniejszyć liczbę hospitalizacji.

- Pomoc ambulatoryjna i środowiskowa aktualnie jest najbardziej polecaną formą udzielania pomocy pacjentom. Dawny model stacjonarny odchodzi już do przeszłości - dodaje lek. Kaczorowski. - Ważne jest też przeniesienie ciężaru opieki blisko miejsca zamieszkania pacjenta.

Samorząd Województwa Łódzkiego dba o zdrowie psychiczne mieszkańców. Nie zostawia bez pomocy o tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Z budżetu Województwa Łódzkiego w tym roku na profilaktykę oraz działania z zakresu promocji i ochrony zdrowia zaplanowano 5 mln zł, w tym 1,1 mln zł na zdrowie psychiczne - to pieniądze m.in. na porady psychologiczne, warsztaty edukacyjno-rozwojowe, pomoc psychologiczną dla dzieci w stanie kryzysu psychicznego oraz udzielanie świadczeń zdrowotnych w warunkach domowych dla osób chorych na Alzheimera i inne choroby otępienne.