Włamywacze znów wyjątkowo aktywni! Sposób działania niezmienny i dokładnie zaplanowany

wlamywacz-dom-monitoring
fot. poglądowe/ Pixabay

W ostatnim czasie na terenie sąsiadujących powiatów - radomszczańskiego, wieluńskiego czy bełchatowskiego - uaktywnili się włamywacze, doszło tam do serii włamań do domów. We wszystkich przypadkach przestępcy do mieszkań dostali się wyłamując okno lub drzwi tarasowe. W zainteresowaniu złodziei były pieniądze, biżuteria, drobny sprzęt elektroniczny, AGD. W związku z tymi sytuacjami pajęczańska policja apeluje o zachowanie wyjątkowej czujności.

Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć przestępczy proceder. Jeżeli zatem zobaczycie Państwo w okolicy swoich domów, czy mieszkań obce osoby, a ich zachowanie wzbudzi Wasz niepokój, bardzo prosimy o informację do dyżurnego pajęczańskiej policji pod numerem telefonu 47 845 72 11 lub na numer alarmowy 112. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

- Apelujemy do mieszkańców, jeśli widzicie Państwo podejrzanie zachowujące się osoby, które kręcą się wokół mieszkań, domów, czy też samochód z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych bez zwłoki dzwońmy na policję! 47 845 72 11 - to numer całodobowy do dyżurnego pajęczańskiej policji. Każdy sygnał natychmiast sprawdzimy - informuje mł. asp. Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno. 

Policja wyraźnie podkreśla, że prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie mocny trop. Pamiętajmy, że numer rejestracyjny pojazdu, rysopis osoby podejrzanie zachowującej się, każdy nawet drobny, lecz niepokojący szczegół może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców kiedy już dojdzie do włamania, ale także w celu zapobieżenia takim zdarzeniom.

- Przypominamy, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza dokładne rozpoznanie terenu przez włamywacza, który obserwuje nasze zachowanie z zewnątrz. Zwracajmy zatem uwagę na nieznane osoby pojawiające się w okolicy naszych domów i mieszań. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy, czego szukają. Starajmy się zapamiętać ich wygląd. Zapamiętajmy rejestracje samochodów, co do których mamy podejrzenia. Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, np. czy jest w domu, kiedy wraca. Nieuczciwe osoby w ten sposób zbierają informacje, prowadzą rozpoznanie przestępcze. Dlatego naszej uwadze niech nie umknie zaparkowane w rejonach posesji nieznajome auto - dodaje mł. asp. Wioletta Mielczarek, rzeczniczka pajęczańskiej policji.

Mundurowi dodają, że każde, nawet najdrobniejsze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy późniejszym ustalaniu tożsamości włamywaczy. Zwracajmy też uwagę na hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Starajmy się ustalić ich przyczynę, gdyż mogą to być działania przestępców.

Nie bez znaczenia jest tez oczywiście nasze zachowanie w zakresie zabezpieczenia własnego mienia - mieszkań, domów, piwnic czy garaży. Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. Ważne jest również, aby nie informować otoczenia o planowanych urlopach, wyjazdach. Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest bardzo przydatna.